collapse

Author Topic: Skoda Octavia FL 1.2 tsi Candy White  (Read 25583 times)

0 Members şi 1 Vizitator pe acest subiect.

Offline mariusss

• **
Răspuns: Skoda Octavia FL 1.2 tsi Candy White
« Reply #75 on: Martie 04, 2013, 10:33:00 pm »
Am luat filtre Mann si ulei LIQUI MOLY Leichtlauf HC7 (5W40).
Vineri in parcare la serviciu mi-a frecat un tip bara spate. S-a crapat reflectorizantul si ramane de vazut daca si bara. Omul mi-ar fi lasat un bilet, dar probabil nu avea pix si o bucata de foaie. Am avut noroc ca l-a vazut cineva care, cu putina imaginatie, si-a dat seama la ce firma lucrez (nici nu era greu, ca in zona unde eram parcat scrie destul de mare ca e rezervat si numele firmei). In fine, am aflat si eu pana la urma de intamplare si am avut norocul ca tipul sa fie inca in zona, parcat la vreo 20 de metri de masina mea. Audi A6 din Neamt. Am dat si de tip si pana la urma am hotarat sa mergem direct la asigurator (Groupama) sa facem constatarea. Deocamdata am primit aprobare pentru vopsire bara si schimb reflectorizant. Dupa ce am spalat masina am vazut ca bara pare si crapata. Am vorbit si la service, ramane de vazut care va fi verdictul final dupa ce se da bara jos. Noroc ca eram programat si la revizie, scap cu amandoua deodata.

Octavia FL 1.2 tsi Business, Candy White, ESP, Maxi-Dot, 16" Proxima...

Offline d-rive

• Administrator
    • Email
« Reply #76 on: Martie 05, 2013, 03:09:01 pm »
E alba, se repara usor.  :)

Offline mariusss

• **
« Reply #77 on: Ianuarie 19, 2014, 06:14:13 pm »
A trecut ceva timp de cand nu am scris in topicul acesta. Azi am ajuns la 45.000 km. Toate bune, mai putin lantul (al treilea) care in continuare, ocazional, caraie. Am dus acum o luna masina in service, dar la ei nu a vrut sa faca. In mai putin de doua luni merg la revizie, poate atunci fac ceva si in privinta lantului. Ca tot scriu despre lanturi, poate cineva sa imi recomande de unde sa iau ceva lanturi antiderapante? Eu am cautat pe net si m-am oprit la cele de aici, ma gandeam la unul din seturile care costa pana in 200 de lei. Vreau sa fie ceva cat de cat OK, daca vine si zapada o sa le folosesc destul de des iarna asta.

Offline Harlequin

• Membru Fondator
    • Email
« Reply #78 on: Ianuarie 19, 2014, 09:18:55 pm »
Lanturile anti-derapante se folosesc doar ca sa iesi la liman, dupa care le scoti imediat. Daca insisti sa mergi cu ele pe sosea, castigi un set de anvelope de iarna.  :D
Decat sa dai banii pe prostii, mai bine sa iei o lopata in portbagaj. Nu mai spun ca azi au fost 15 grade...
Sunt cel mai smeker din lume si al doilea din satul meu... :D

Offline mariusss

• **
« Reply #79 on: Ianuarie 19, 2014, 10:53:44 pm »
Lopata am :) Nu ma gandeam sa ma duc cu ele pe sosea. Un prieten are o cabana la munte, langa ceva partie si merge aproape saptamanal acolo (cand e zapada). Este o bucata de drum de cativa km, neasfaltat si e nevoit sa puna cam de fiecare data lanturile. Intentionez sa ajung si eu des pe la cabana lui in weekendurile urmatoare si de asta vreau lanturi.

* Forum Skoda pe FB

* Ultimele Posturi

CHIPTUNING OBD | DIAGNOZA AUTO | CODARI | ADAPTARI | MONTAJE ELECTRICE AUTO by turbocip
[Februarie 17, 2019, 03:09:21 am]

Tempomat si comenzi pe volan Octavia2 din 2012 by Kimu
[Ianuarie 11, 2019, 03:19:43 pm]

Probleme cu motorul skoda octavia II by Misha
[Ianuarie 02, 2019, 04:00:20 pm]

Probleme inchidere centralizata by daniZZ
[Iulie 16, 2018, 11:46:32 pm]

Vand Skoda Favorit 135L by ionut_sim
[Iulie 07, 2018, 11:48:08 am]

* Va recomandam :