collapse

Author Topic: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business  (Read 8752 times)

0 Members şi 1 Vizitator pe acest subiect.

Offline brams

  • *
  • Posts: 86
  • Incetineste! Nu exista CASCO pentru viata!
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #25 on: Noiembrie 09, 2011, 02:00:54 pm »
Bravo! ai scapat si tu de un eventual circ la showroom :)

drum bun la constanta! sa ne spui si noua cum trage 1.4 tsi-ul! eu sunt foarte incantat de motorul asta si sunt curios cum merge pe bune, nu din ce spun dealerii.
Skoda Octavia 2, 1.9 TDI, 2007, 112.000 km

Offline RPM

  • Membru Fondator
  • **
  • Posts: 416
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #26 on: Noiembrie 09, 2011, 05:30:58 pm »
acum,pe baza celor spuse de drive,poti verifica daca ai ESP  :)).desi unii zic ca nu e bine sa te  iei dupa altii,mai bine e  sa faci ce te indeamna inima(in cazul tau,pedala) :)) :)) :)),noi iti uram succes :D
stiu karate,judo,kung-fu si alte... 3 cuvinte in japoneza!

Offline d-rive

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 1108
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #27 on: Noiembrie 09, 2011, 05:37:05 pm »
Eu sunt curios de ce a cumparat masina de la Elcargid  :))

In rest, e o masina frumoasa si da, cu siguranta are ESP care e bun tinand cont ca masina are si pachet de drumuri grele care aduce ca principal avantaj scutul metalic la motor.
In afara de BMW si niste supercaruri, ESP-ul nu se poate dezactiva la nicio marca de masini.
Oricum Octavia, spre deosebire de japoneze si chiar unele europene, sta impecabil pe drum chiar si fara ESP. Comportamentul ei e unul previzibil si usor de corectat din acceleratie si volan... asta pentru situatiile cand se intrece masura :P

Offline Owe

  • Membru Fondator
  • **
  • Posts: 292
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #28 on: Noiembrie 09, 2011, 09:20:52 pm »



In afara de BMW si niste supercaruri, ESP-ul nu se poate dezactiva la nicio marca de masini.


Pai si la mine butonul "ESP Off" ce face in cazul asta?  :-\ Sau am supercar ca bmw nu e sigur. ???
« Last Edit: Noiembrie 09, 2011, 09:22:46 pm by Owe »
This is not Sparta. I am lost.

Offline Kimu

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 803
  • Cititor
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #29 on: Noiembrie 09, 2011, 10:32:24 pm »
Si io, tot supercar am.  :goofy
Din auzite, butonul ESP Off, nu-l face chiar off, ci un ESP mai light asa.  :what
Am mult curaj, dar mi-e frica sa-l folosesc.

Offline Owe

  • Membru Fondator
  • **
  • Posts: 292
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #30 on: Noiembrie 09, 2011, 11:14:02 pm »
Cand ma dau pe zapada/gheata cu el off chiar nu simt nici o interventie.  :-/
This is not Sparta. I am lost.

Offline RPM

  • Membru Fondator
  • **
  • Posts: 416
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #31 on: Noiembrie 10, 2011, 12:22:56 am »
Si io, tot supercar am.  :goofy
Din auzite, butonul ESP Off, nu-l face chiar off, ci un ESP mai light asa.  :what

semi  ESP.iese un chinez mic si opreste roata cu un betisor? cum naiba,mai light?
stiu karate,judo,kung-fu si alte... 3 cuvinte in japoneza!

Offline brams

  • *
  • Posts: 86
  • Incetineste! Nu exista CASCO pentru viata!
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #32 on: Noiembrie 10, 2011, 10:03:30 am »
pai cred ca a raspuns cineva mai sus; ESP-ul cu posibilitatea de OFF a fost montat pe Octavia FL doar pana acum vreun an-doi maxim, dupa care au schimbat tehnologia de implementare or stuff :) am un prieten cu O2 FL din 2009 si are ESP decuplabil. Deci prin deductie logica O2 FL dupa 2009 = supercar :))
Skoda Octavia 2, 1.9 TDI, 2007, 112.000 km

Offline d-rive

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 1108
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #33 on: Noiembrie 10, 2011, 10:28:43 am »
Pai voi in loc sa va bucurati ca aveti supercars :)
Esp intra la loc peste 40 km/h.

Offline Coco

  • *
  • Posts: 19
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #34 on: Noiembrie 12, 2011, 10:21:29 am »
Primul drum mai lung sa zic asa, a fost la Constanta. Prima impresie dupa primul drum: incantat de tinuta de drum si de cei 122CP care intradevar se simt in depasiri si pe serpentine. Niste observatii "negative" mi s-au parut a fi: 1 - motorul cam zgomotos, se aude un huruit care l-am pus pe seama distributiei pe lant; 2 - suspensiile foarte rigide probabil de la PDG; 3 - consumul de 7,9 L/100km, dar sa tinem cont ca masina e inca in rodaj (480km parcursi), sper ca se va mai regla pe parcurs desi nu cred ca se va ajunge vreodata la consumul din carte.
Traseul dus a fost Galati - trecut cu bacul pe la Braila - Macin - Greci - E87(Tulcea-Constanta) - Constanta. Aici am scos un consum de 7,1 L/100km in conditiile unui drum cu cateva serpentine si trafic foarte redus, o parte din drum l-am parcurs cu tempomatul.
La intors am ales Constanta - Harsova - Giurgeni - Viziru - Braila - Galati, unde am scos un consum de 8,7L/100km in conditiile unui trafic foarte aglomerat si o portiune de drum de pe la Giurgeni spre Viziru cu multe gropi unde am facut slalom printre ele. Intregul drum dus-intors in total 400km din care si prin Constanta pana in centru am obtinut un consum mediu de 7,9L/100km, eu, sotia si o prietena (de-a ei, sa nu se interpreteze), fara bagaje, o viteza medie de drum 90-100km/h cu cateva maxim-uri de 110-115Km/h si un condus calm.
Ce sa zic consumul nu ma satisface dar SPER sa se mai regleze dupa rodaj.

Offline d-rive

  • Administrator
  • *****
  • Posts: 1108
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #35 on: Noiembrie 12, 2011, 12:59:44 pm »
Ai resetat consumul cand ai plecat din Galati?
Si sa faci consumul la pompa, ala e cel (mai) corect.

Verifica presiunea in roti. Masinile din fabrica vin cu peste 3 bar. Uneori uita astia sa refaca presiunea in pneuri si tinand cont ai luat masina de la Elcargid, nu m-ar mira sa fi facut lucrul asta.

Cei de la Ivas verifica presiunea, inclusiv strangerea prezoanelor pe jante cu cheie dinamometrica. Insasi si plinul de lichid spalare parbriz sau ce mai e necesar se face cu lichid original sau de la Wurth.

Offline Coco

  • *
  • Posts: 19
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #36 on: Noiembrie 13, 2011, 10:22:55 am »
Salut. Vreau sa va intreb daca aveti cunostinta cum se pot activa functiile:
1. cornering,
2. activarea celui de al 2-lea stop ceata O2,
3. stingere proiectore pe faza lunga,
4. incuiere/decuiere usi la 15 km/h / scoaterea cheii din contact,
5. activare/dezactivare martor centura siguranta,
6. activarea oglinzii dreapta sa se lase in jos cand bag in R.
Dealer-ul mi-a spus ca am functie cornering, dar am verificat cu un prieten si nu se activeaza. De asemenea am citit in cartea masinii ca functia cu oglinda care se orienteaza spre bordura cand introduci in marsalier (o chestie desteapta) e disponibila doar daca ai scaune electrice.  Stiti daca se pot activa aceste functii?





Offline puiu

  • *
  • Posts: 11
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #37 on: Noiembrie 13, 2011, 01:17:13 pm »
salutare!
eu am o skoda octavia 2 (1.9 tdi-2007).am si eu butonul cu asr.am verif la reprez(atunci cand am luat masina) si nu are esp.pt esp mai trtebuiau banuti fiind extroptiune.
cat despre cauciucuri eu am avut  si am utilizat DUNLOP WINTER SPORT.le recomand cu caldura.daca nu ti ai luat nu mai sta pe ganduri.o sa ramai impresionat ce poti face cu masinuta ta pe zapada si in zapada.pur si simplu ''inoata'' in zapada.
zi buna sa ai.
p u i u         ;)

Offline brams

  • *
  • Posts: 86
  • Incetineste! Nu exista CASCO pentru viata!
    • Email
Răspuns: Skoda Octavia II 1.4 TSI Business
« Reply #38 on: Noiembrie 15, 2011, 03:19:33 pm »
cred ca acel consum n-o sa mai scada prea mult; hai sa zicem undeva pe la 7,2-3. Stiu ca TSI-urile nu sunt chiar atat de economice pe cat de spune. Mai de mult cochetam sa imi iau Golf VI cu TSI si probabil mi-as fi luat daca nu ma gandeam prea mult :)) Iar dealer-ul de la care voiam s-o cumpar imi era oarecum cunoscut si mi-a spus ca TSI-ul suge destul de mult, mai ales cand este vorba de masini mai mari si mai grele. Cred ca daca la forta lui si la dimensiunile masinii iti va scoate pana in 7 jumatate este ok. A mon avis!
Skoda Octavia 2, 1.9 TDI, 2007, 112.000 km

 

* Forum Skoda pe FB

* Ultimele Posturi

Zgomot / Trepidatie Octavia 2 2005 DSG6 by augustin112
[Noiembrie 09, 2020, 07:33:44 pm]


Alarma originala by Alexe Cip
[Noiembrie 07, 2020, 01:29:19 pm]


Probleme Motor Skoda Octavia III 1.6 TDI by ToaderIM
[Octombrie 06, 2020, 01:14:43 pm]


Spatiu depozitare by LM
[Iunie 21, 2020, 01:21:25 pm]


skoda octavia scout 4x4 by denis
[Februarie 04, 2020, 04:58:19 pm]

* Va recomandam :